Berlín dnes slaví

A má k tomu důvod, dnes je to 20 let od chvíle, kdy začali lidé rozebírat Berlínskou Zeď.Stála tam dlouho, jako symbol Železné opony, stavět ji začali 16. srpna 1961, dlouhých 28 let, celou tu dobu, co jsme Němce dělili na Hodné a Zlé, později, protože už nikdo nevěděl, který je který, na Němce s kružítkem a Němce bez kružítka.

Zeď o délce 165 kilometrů, většinou 3.60 metrů vysoká, místy nahrazena vystěhovanými domy se zazděnými okny, Zeď rozdělující nejen lidi na dobré" a špatné, rozdělující rodiny, ulice, náměstí, světy.  Na její východní straně se pak nacházelo rozdílně široké pásmo, skládající se z různých ochranných pásů: ostnatý drát, pás pro psy, pro pohraniční stráž, různé (i protitankové) zátarasy, a další zeď směrem na východ, každých několik set metrů stála strážní věž, prostor hlídalo průběžně 12 tisíc pohraničníků, 136 mrtvých za ta leta,možná víc.

Železná opona se nezačala bortit 9. listopadu 89 a nezhroutila se sama, jak říká Václav Klaus. Bortit ji začali lidé, dělníci Polské Solidarity, umírněná moudrost prezidenta Regana a Bushe, tiché příhlížení prezidenta Gorbačova a ministra zahraničí Ševarnadzeho, aktivity disidentů, v září 89 tisíce Němců s kružítky prochajících do Německa bez kružítka, a pak, tisková konference člena politbyra, Güntera Schabowského, přenášená televizí, při které Schabowský, jen tak mimochodem ze svých poznámek čte usnesení ministerské rady, podle kterého jsou cesty i do západního zahraničí povoleny a mohou se uskutečnit přes všechny pohraniční přechody. Na otázku  od kdy usnesení vstupuje v platnost" odpovídá :

Podle mého názoru ihned." ta informace sice nebyla správná, ale kolem 23 hodiny už proudily přes všechny hraniční přechody do Západního Berlína desetitisíce lidí, mnozí sebou nesli majzlíky a kladiva, a nikomu se nic nestalo, Krenz sice byl přesvědčený komunista, ale nebyl idiot.

Berlínská Zeď padla stejně rychle a překvapivě, jako 28 let předtím vyrostla.

Komunismus v Československu padl za 8 dní poté.

"http://www.youtube.com/watch?v=MM2qq5J5A1s"

Na sjednocení Německa přesto ještě nikdo hlasitě ani nepomyslel.

Berlín a celé Německo dnes slaví, a má co:-), přesto není den 9. 11. v Německu Státním svátkem…

Zdali víte proč?

Příspěvek byl publikován v rubrice Žhavé téma a jeho autorem je Modona. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *